Taa 2009 yilinda özel bir yayli calgilar grubu kurma fikrine kapilan Önder, ise ufaktan baslamak icin Folkwang Sanat Üniversitesi'ndeki ögrenimi sirasinda "turquoise" isimli bir yayli kuarteti biraraya getirdi. O zamandan beri, sik sik Düsseldorf ve Essen T.C Baskonsolosluklarinin etkinliklerinde, Essen'deki İstanbul-Essen Avrupa Kültür Başkentleri konserlerinde, Konzerthaus Berlin'de düzenlenen Young Euro Classic Festivali'nde, Ispanya'nın Lleida kentinde düzenlenen Musiquem Lleida Uluslararası Müzik Festivali'nde, Berlin'de Almanya Cumhurbaskanligi Köskü "Schloss Bellevue"de ve Türkiye'de İstanbul'dan Mardin'e uzanan çeşitli şehirlerde sahne aldiktan sonra farkli etkinliklerde farkli formasyonlarin gerektirdirdigi cesitlilik sebebiyle degisik bir organizasyon ve tanim arayisina girdi ve bu sebeple bütün bu farkli formasyonlari tek bir cati altinda toplama karari alarak Yay!gara isimli ne idügü belirsiz, garip bir ise kalkisti Önder. Yay!gara'nin merkezi artik Adana olacak ve ilk etapta Türkiye'deki bagimsiz sefsiz ensemble acigini kapatmaya bakacak…Yay!gara ismi ne kadar ciddiyetsiz ise, Yaygara'nin calismalari da bir o kadar ciddidir:

  • Yaygara belirli bir döneme yogunlasmayan, her zamanin müzigine ayni ciddiyet, ilham ve özveriyle yaklasan bir topluluktur.

  • Yaygara ne kadar barok, klasik, romantik ve erken 20. yil müziginin bilinen ve özellikle bilinmeyen eserlerini kesfetme istegiyle yanip tutussa da ayni heyecani günümüz müzikleri icin de tasir ve hatta parasi oldukca yeni eser siparisleri ile genc veya yasli zamanimiz bestecilerini icindekileri dökmeye zorlar.

  • Yaygara tamamen oda müzigi fikri altinda, bir sef olmaksizin kendi kendine dönen bir carktir. Bu sebeple Yaygara'da calan müzisyenler belli bir kalitede olan müzisyenlerdir. Onlar solist, büyük orkestralarin müzisyenleri veya oda müzigi ustalaridirlar.

  • Yaygara ne kadar oda müziginin getirdigi mükemmeliyetcilik hedefi ile calissa da, amaci at yarislarina katilmak, baskalariyla karsilastirilmak, elestirmenleri mutlu etmek degildir. Calgicilari da birbirleriyle kiyaslanmayi sevmezler.

  • Yaygara'nin amaci müzik ile ruhu doyurmak ya da aksamlari güzel bir atmosfere dönüstürmek degil; bestecilerin, müzisyenlerin söylenemeyeni söylemeye calistigi, seslendirilen eserlerin derinine inilip en kücük detayi; bestecinin, yaraticinin esas fikirlerini arayip, gerek dinleyeni ve seslendireni provoke etmek, gerekse sorgulamaya yönlendirmektir. Bu nedenle Yaygara'nin konser programlari sebepsiz bir araya konulan eserler ile degil, ya belirli bir fikir, tema, olaya yönelik ya da bir besteciye odaklanlanan veya sadece büyük bir eseri tüm detaylari ile gözler önüne seren sekilde bir araya gelmektedir.

Yaygara su ana kadar duydugunuz, gördügünüz ve hissettiginizden cok farkli birsey olacak! Haberiniz olsun.