Türk-Alman keman sanatçısı Önder Baloglu Adana’da Ferhang Huseynov ile yaptığı çalışmalarını takiben Folkwang Sanat Üniversitesi’nde Nana Jashvili, Pieter Daniel ve Andreas Reiner ile çalışmıştır. Bu süre zarfında Vadim Gluzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja ve Enoch zu Guttenberg gibi isimler ile yaptığı çalışmalar da müzikal anlamda hayatında önemli rol oynamaktadır.

Önder Baloglu solist olarak Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz, Bochumer Symphoniker, Aachener Symphoniker, Duisburger Philharmoniker, Türkiye'nin tüm devlet senfoni orkestraları, Gedik Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Folkwang Symphony ve Ensemble Folkwang Modern ile verdiği konserlerin yanısıra Türkiye’de TRT, Almanya’da ZDF ve WDR3 kanallarında çeşitli yayınlar gerçekleştirmiştir.

Oda müziğine olan tutkusunu ve Konzertmeister mesleğini başkemancı pozisyonundan yönettiği orkestralar ile bir araya getirmekte olan Önder Baloglu bu şekilde başta kurucusu olduğu Les essences olmak üzere Gedik Filarmoni Orkestrası, Ensemble Ruhr, Kammerorchester der Duisburger Philharmoniker, Bilkent Senfoni Orkestrası, Württembergisches Kammerorchester Heilbronn ile de düzenli olarak Türkiye, Almanya ve Fransa’da konserler vermiştir.

Henüz Folkwang’da öğrenciyken Duisburger Philharmoniker/Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg’da Konzertmeister kadrosu kazanan Önder Baloglu, çeşitli Türk, Alman ve uluslararası orkestralar ile de başkemancı olarak Almanya, Türkiye, Avusturya, İsviçre, İspanya, ABD, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan, Güney Kore, Rusya, Arjantin, Brezilya ve Peru gibi ülkelerin en prestijli salonlarında sahne almıştır.

Duo BalKan, Quart.essence, Ensemble Turquoise ve daha birçok oda müziği grubu ile Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen konser salonlarında; Philharmonie Essen, Musikverein Wien, Herkulessaal München, Gasteig München, Tonhalle Düsseldorf, Konzerthaus Berlin, Musiquem Lleida Müzik Festivali, Essen NOW! Festivali, Duisburger Akzente, Klasik Keyifler Müzik Festivali ve Kuhmo Oda Müziği Festivali’nde konserler vermiştir.

Essen’deki Katakomben-Theater’da başlattığı „Klassisch.Unterirdisch. - das Underground-Festival der Klassik“ konser serisinin ve Kapadokya Klasik Keyifler Müzik Festivali’nin sanat yönetmenliğini yapmış olan Önder Baloglu kurucusu olduğu Erato - Akademie für Musik und Sprache Rhein-Ruhr ve Gedik Filarmoni Orkestrası’nda da sanat kurulu üyesidir.

Lahey Kraliyet Konservatuarı ve Folkwang Sanat Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapan Önder Baloglu, konserlerini Antonio Gragnani 1779 Livorno keman ile sürdürmektedir.